Ku mojej ogromnej radości, dzisiaj kurier dostarczył mi mały pakunek od Nettigo, zawierający Air Monitor Kit 0.3.2. To zestaw do samodzielnego montażu, oferujący kompletny czujnik klimatu - uwzględniający odczyt temperatury, wilgotności oraz poziomu pyłków zawieszonych PM2.5. "Domowy czujnik smogu".
Plan na to cudo jest stosunkowo prosty - w mojej okolicy nie ma zbyt wielu czujników - najbliższy dopiero w Siechnicach, ~5km od domu, a ja nie mam nawet termometru za oknem, żeby wiedzieć rano jak ubrać dzieci do przedszkola. Nie przystoi mi montaż "zwykłego" termometru, a jeśli już coś budować, to z przytupem!
Sensor Nettigo pozwala podłączyć się do serwisu Luftdaten, a przy jego pomocy, udostępnić pomiary do aplikacji Kanarek. Zamierzam zarejestrować punkt pomiarowy, uruchomić integrację z Home-Assistantem, i powiadomić sąsiadów, o możliwości dodania nowej lokalizacji w Kanarku.
Sam zestaw od Nettigo jest całkiem rozbudowany - obok odpornej na warunki atmosferycznej obudowy, właściwego laserowego czujnika PM2.5, znalazło się również miejsce na grzałkę PTC, oraz czujnik Boscha BME280. Składając zamówienie, postanowiłem jeszcze zaszaleć i uzupełnić zestaw o niebieski wyświetlacz LCD 4x20 - żeby nie biegać z laptopem i nie instalować tony dodatkowych aplikacji w telefonie do zwykłej eksploatacji urządzenia.
Jeżeli chodzi o jakość głównego PCB - bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła. Jest masywna, gruba i metalicznie brzęczy, sugerując, że zawiera całkiem grubą warstwę miedzi. Zawarta w zestawie obudowa ma już przygotowane otwory montażowe, a całość wydaje się wręcz zachęcać do jak najszybszego montażu.
Atutem tego zestawu, jest pełna otwartość projektu - od PCB przez kod źródłowy. Urządzenie zbudowano na znanym ESP8266 (w zestawie Wemos D1), a dla lubiących "podłubać", wyprowadzono również wtyk z wejściami/wyjściami Wemosa.
O szczegółach projektu można przeczytać tutaj:
A ja tymczasem biegnę zdmuchnąć kurz ze stacji lutowniczej i zabieram się do składania!
Montaż zestawu moimi niewprawnymi rękami zajął całe trzy godziny. Ale brak pośpiechu opłacił się - urządzenie wstało od pierwszego kopa!
Uruchomienie zestawu to dopiero początek drogi. Pozostało zalogować go do sieci Wi-Fi i powiązać sensor z sieciami: Luftdaten, OpenSenseMap, eqi.eco. Sensor działa i raportuje i z dumą nazywam go Pierwszym Czujnikiem Jakości Powietrza w Groblicach!
Luftdaten:
OpenSenseMap:
eqi.eco: