Lego dla maniaków DIY

Po długich tygodniach przymierzania się do zakupu, w końcu zebrałem się na odwagę i korzystając z wywołanego rocznicą, lepszego nastroju żony, niepostrzeżenie zamówiłem zestaw czujnika jakości powietrza od Nettigo.

· Przeczytasz w 3 min
Lego dla maniaków DIY

Ku mojej ogromnej radości, dzisiaj kurier dostarczył mi mały pakunek od Nettigo, zawierający Air Monitor Kit 0.3.2. To zestaw do samodzielnego montażu, oferujący kompletny czujnik klimatu - uwzględniający odczyt temperatury, wilgotności oraz poziomu pyłków zawieszonych PM2.5. "Domowy czujnik smogu".

Plan na to cudo jest stosunkowo prosty - w mojej okolicy nie ma zbyt wielu czujników - najbliższy dopiero w Siechnicach, ~5km od domu, a ja nie mam nawet termometru za oknem, żeby wiedzieć rano jak ubrać dzieci do przedszkola. Nie przystoi mi montaż "zwykłego" termometru, a jeśli już coś budować, to z przytupem!

Sensor Nettigo pozwala podłączyć się do serwisu Luftdaten, a przy jego pomocy, udostępnić pomiary do aplikacji Kanarek. Zamierzam zarejestrować punkt pomiarowy, uruchomić integrację z Home-Assistantem, i powiadomić sąsiadów, o możliwości dodania nowej lokalizacji w Kanarku.

Sam zestaw od Nettigo jest całkiem rozbudowany - obok odpornej na warunki atmosferycznej obudowy, właściwego laserowego czujnika PM2.5, znalazło się również miejsce na grzałkę PTC, oraz czujnik Boscha BME280. Składając zamówienie, postanowiłem jeszcze zaszaleć i uzupełnić zestaw o niebieski wyświetlacz LCD 4x20 - żeby nie biegać z laptopem i nie instalować tony dodatkowych aplikacji w telefonie do zwykłej eksploatacji urządzenia.

Jeżeli chodzi o jakość głównego PCB - bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła. Jest masywna, gruba i metalicznie brzęczy, sugerując, że zawiera całkiem grubą warstwę miedzi. Zawarta w zestawie obudowa ma już przygotowane otwory montażowe, a całość wydaje się wręcz zachęcać do jak najszybszego montażu.

Atutem tego zestawu, jest pełna otwartość projektu - od PCB przez kod źródłowy. Urządzenie zbudowano na znanym ESP8266 (w zestawie Wemos D1), a dla lubiących "podłubać", wyprowadzono również wtyk z wejściami/wyjściami Wemosa.

O szczegółach projektu można przeczytać tutaj:

Nettigo Air Monior - Dołącz do walki ze smogiem!

A ja tymczasem biegnę zdmuchnąć kurz ze stacji lutowniczej i zabieram się do składania!

Montaż zestawu moimi niewprawnymi rękami zajął całe trzy godziny. Ale brak pośpiechu opłacił się - urządzenie wstało od pierwszego kopa!

Uruchomienie zestawu to dopiero początek drogi. Pozostało zalogować go do sieci Wi-Fi i powiązać sensor z sieciami: Luftdaten, OpenSenseMap, eqi.eco. Sensor działa i raportuje i z dumą nazywam go Pierwszym Czujnikiem Jakości Powietrza w Groblicach!

Luftdaten:

Map Sensor.Community

OpenSenseMap:

openSenseMap
OpenSenseMap is a platform for publishing and visualizing environmental sensor data.

eqi.eco:

Programistyk - Groblice, Różana