Zamówienie zrealizowano sprawnie i już następnego dnia mogłem zobaczyć, czym jest "tania Dahua" i czy warta jest wydanych 99zł.

Zawartość pudełka okazała się na pewno bogatsza niż w wypadku kamerki Xiaomi Mi Home Security Camera Basic 1080p. W zestawie obok instrukcji znalazło się miejsce na magnetyczny uchwyt ścienny, kołeczki rozporowe, dwustronną taśmę 3M, zasilacz i około półtorametrowy kabel USB.

Samo urządzenie jest odrobinę większe od kamery Xiaomi, ale równie białe i błyszczące. Nie kupiłem go jednak żeby zachwycać się zawartością pudełka.

Parametry

Kamera wg specyfikacji producenta ma oferować strumień H265 w FullHD, dwustronne audio, nagrywanie lokalne oraz w chmurze (usługa płatna). Widoczność w nocy zapewnia oświetlacz podczerwieni z mechanicznym filtrem IR Cut. Oprogramowanie urządzenia oferuje detekcję ruchu oraz osób.

Oprogramowanie

Funkcjonalność oferowana przez Imou w tym modelu jest raczej podstawowa, jednak powinna w zupełności wystarczyć każdemu domowemu użytkownikowi. Do konfiguracji i obsługi, używana jest aplikacja Imou Life. Aplikacja dostępna jest na obie wiodące platformy mobilne, testowałem ją z Note9, a zatem na Androidzie.

Aplikacja dostępna jest po polsku, proces dodawania kamery do sieci Wi-Fi wymaga włączenia głośnika i zbliżenia telefonu do kamery, ponieważ konfiguracja sieci Wi-Fi przekazywane jest do niej w postaci dźwięku. Po dodaniu kamery, prezentowany jest natychmiastowo interfejs bieżącego podglądu obrazu  na żywo, z możliwością przeglądarnia nagrań oraz dalszego konfigurowania kamery.

Nigdzie w ustawieniach Imou nie znalazłem parametrów nagrywania ani korekty obrazu. Użytkownik otrzymuje możliwość zdecydowania, kiedy i w jakiej jakości kamera ma nagrywać, ale ustawienia związane z obrazem są generalnie nieobecne. Najbardziej zaawansowanym parametrem, związanym z obrazem, jest możliwość... obrócenia podglądu, na wypadek montażu kamery na suficie :)

Nagrywanie i odtwarzanie działają poprawnie. Kamera xiaomi przyzwyczaiła mnie do natychmiastowej prezentacji osi czasu z nagraniami, a Imou widocznie pobiera je stopniowo, ale nie trwa to specjalnie długo.

ONVIF

"Głupią" kamerę, wymagającą aplikacji jednak już miałem, czemu zatem zamówiłem Imou? Wg nieoficjalnych informacji znalezionych w sieci, kamera wspiera protokół ONVIF - Profil S. To pozwala ją zintegrować z Home-Assistantem bez rozbierania i flashowania niewiadomego oprogramowania jak w kamerach Beofeng, czy Xiaomi. Powinna działać out-of-the-box.

Rzeczywiście, kamera wspiera ONVIF, chociaż bez aktywacji jej przez aplikację Imou może być ciężko podłączyć ją do Wi-Fi i skonfigurować :) W każdym razie, androidowa aplikacja tinyCam PRO, wykryła ją od razu w dwóch profilach: jako "Private IPC-C22E" oraz przez ONVIF, jako "Lechange".

Kamera nie pokaże obrazu bez uwierzytelnienia. Nazwa użytkownika to admin, a hasło.. domyślne zapisane jest jako "SC" w kodzie QR, używanym do parowania kamery z aplikacją. Sama aplikacja Imou również prezentuje je w Ustawieniach kamery -> Pierwsza karta z modelem i podglądem obrazu -> Etykieta urządzenia.

Z poziomu aplikacji Imou, można także zmienić hasło na własne.

Po wprowadzeniu loginu admin i Kodu Bezpieczeństwa kamery, tinyCam PRO bez problemu połączyła się z kamerą, prezentując strumień RTSP H.265 w rozdzielczości FullHD, włącznie z dźwiękiem. Czyli pełny sukces. W sieci można znaleźć prawidłowe URL-e do pozyskania tego strumienia bezpośrednio z urządzenia, mnie interesowała integracja przez Onvif z Home-Assistantem.

Współpraca z Home-Assistant

Home Assistant samodzielnie wykrył kamerę i utworzył odpowiednie encje:

  • Jeden strumień wideo (pomocniczy)
  • Sensor binarny detekcji ruchu
  • Sensor zmiany scenerii

Implementacja Onvif w HA wykrywa wyłącznie strumienie H264, a kamery Imou nadają domyślnie w formacie H265. Kamera ma dwa strumienie, pomocniczy jest zgodny z HA, nadaje w niskim bitrate obraz o rozdzielczości VGA, zakodowany w H264. Drugi strumień wykrywany jest bez problemu. Myślę, że przy cenie 99,- za kamerę, nie jest to zły deal, zwłaszcza, że karty zwykle nie są zbyt duże, a pomieszczeń dogląda się raczej zdalnie/mobilnie - niski bitrate jest zatem zaletą.

Można oczywiście dodać strumień główny przez generyczną kamerę, albo integrację ffmpeg. Nie testowałem tego, ale skoro pobierany jest pomocniczy, nie ma przeszkód, żeby pobierać główny.

Implementacja Onvif w HA nie jest najdokładniejsza, mimo wytworzenia encji detekcji ruchu, sensor nie zmienia wartości - funkcjonalność ta zwyczajnie nie działa. Dlaczego uważam, że to wina implementacji, a nie kamery? Kamera bez problemu wysyła zdarzenia wykrycia ruchu do innej aplikacji. Pozostaje poczekać, może HA jeszcze się poprawi :)

Jakość obrazu

Wydaje się, że powinienem od tego zacząć, jednak nie ma się co oszukiwać, to nie jest profesjonalny system monitoringu z analizą twarzy i zliczaniem ludzi. Ma służyć do podglądu na wydarzenia w pomieszczeniu pod nieobecność użytkownika i zastosowany sensor nie jest najwyższych lotów.

Nie jestem pewien, czy on w ogóle ma rozdzielczość full hd, niemniej, strumienie generowane domyślnie wyglądają szczegółowo na ekranie telefonu, nagrania pozwalają sprawdzić co się wydarzyło i zdecydowanie można rozpoznać na obrazie domowników ;)

Z racji montażu ściennego, kamerę umieściłem centralnie nad wejściem do pokoju dzieci, naprzeciw okna. Muszę przyznać, że zawiodła mnie dostępna rozpiętość tonalna, bo okno, stolik i okolice telewizora są zwyczajnie prześwietlone za dnia. Kamera xioami radzi sobie w tym zakresie zdecydowanie lepiej. W tej cenie jestem jednak całkiem zadowolony z efektu. Kamera za stówkę nagrywa jak kamera za stówkę. Tyle że integruje się z HA.

Podsumowanie

Czy to wszystko? Zdecydowanie nie. Kamera nie ma webowego panelu sterowania, w którym można zmieniać konfigurację, jednak można ją niemal dowolnie konfigurować. W szczególności - parametry obrazu, używane kodeki, rozdzielczości, bitrate i strumienie. Można przełączyć strumień główny na H264, żeby Home-Assistant go "widział". O tym jak to zrobić, popełnię osobny wpis :)